۱۱ راه قطعی افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی

چه یک کسب و کار جدید را راه‌انداری کرده‌اید و چه کسب و کاری با قدمت دارید، بدون شک افزایش فروش هدف کسب و کار شما میباشد.

در این مقاله درباره روش‌های جذب مخاطب صحبتی نشده است، بلکه تمرکز ما بر روی افزایش فروش است. خیلی مشخص است که کسب و کار شما همواره باید از روندهای جدید فناوری پیروی کند.

همه میدانیم که رفتار، علایق و سلایق کاربران تغییر کرده است و نمیتوانیم با نگرش ۱۰ سال پیش در امروز هم موفق شد.

و اما چگونه میتوانیم با توجه به همه این شرایط و گفته‌ها فروش خود را افزایش دهیم؟

۱- مشتریان موجود خود را هدف قرار دهید

اشتباه بسیار بزرگی که اکثر مارکترها میکنند این است که دائما به دنبال مشتریان جدید هستند و از مشتریان فعلی غافل می‌شوند.

تلاش خود را برای به دست آوردن مشتریان جدید انجام دهید ولی هرگز از مشتریان سابق و یا فعلی خود غافل نشوید.

مشتریانی که از شما خرید کردند، بارها و بارها میتوانند مجددا نیز خرید انجام دهند و درآمدزایی برای شما ایجاد کنند پس چرا خیلی کم به این بخش از کاربران پرداخته می‌شود؟

بیایید با هم نگاهی به به مقایسه مشتریان که هرگز از شما خرید نکرده اند و مشتریانی که تنها یک بار خرید کرده اند و مشتریان وفادار داشته باشیم:

  • مشتریان وفادار تعداد بیشتری محصول به سبد خرید خود اضافه کرده اند
  • نرخ تبدیل بهتری داشته اند
  • به ازای هر بازدید درآمد بیشتری برای شما داشته اند

خیلی واضح است که اگر بتوانید مشتریان جدید به دست آورید، در نتیجه کسب و کارتان نیز رونق بهتری پیدا میکند اما این کار نیازمند هزینه بیشتری نیز هست.

اگر افرادی که قبلا مشتریان شما بوده اند را بازاریابی کنید، هزینه بسیار پایین‌تری را صرف این استراتژی خواهید کرد.

بنابراین سعی کنید بر روی خدمات مشتری و بهبود تجربه مشتریان سابق خود فعالیت زیادی داشته باشید.

سعی کنید یک استراتژی مدون و مناسب طراحی کنید تا هر دفعه مشتریان شما پول بیشتری را در کسب و کارتان خرج کنند.

۲- استفاده از Https

بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سایت در حال حاضر همین استفاده از پروتکل Https برای افزایش امنیت و رضایت کاربر است.

امروزه دیگر سایت‌هایی که از این پروتکل استفاده نمیکنند یا در کنار ادرس سایت آن‌ها علامت خطر به رنگ قرمز ظاهر می‌شود یا رنگ خاکستری که باز هم معنای ناامن بودن سایت را میدهد.

مسلمل افراد دوست ندارند از سایتی که امن نیست خرید کنند. با این حال میبینیم که هنوز سایت‌های بسیار زیادی هستند که با وجود عدم رعایت این نکات باز هم در رتبه بندی جایگاه‌های بسیار خوب و همچنین فروش خیلی خوبی نیز دارند.

اما این دلیل نمی‌شود که استفاده از این قابلیت را نادیده بگیریم. بدون شک وجود یک علامت سبز در کنار ادرس سایت که نشان از امن بودن آن دارد، باعث می‌شود که کاربران به آن سایت اعتماد بسیار بیشتری بکنند.

نمیدانم که شما هم قربانی کلاهبرداری‌های اینترنتی شده‌اید یا نه اما یکی از مواردی که تا حدودی میتواند باعث کاهش این گونه کلاهبرداری‌ها شود همین رعایت پروتکل Https است.

البته بعضی‌ها هم فکر میکنند خیلی زرنگ هستند و از این گواهینامه‌ها استفاده میکنند ولی کلاهبرداری هم میکنند.

در نتیجه اگر به دنبال دروغگویی و عدم شفافیت هستید به هیچ عنوان سایت نزنید.

۳- استفاده از ویدئو برای توضیح محصولات

طبق آمار امروزه، استفاده از ویدئو در مقایسه با سایر بخش‌های مارکتینگ بازگشت سرمایه بیشتری دارد.

به طور متوسط وب سایت‌هایی که از ویدئو استفاده میکنند، توانسته‌اند ۸۸% زمان بیشتری را از مخاطب برای خود اختصاص دهند.

اصولا مردم فیلم را دوست دارند چون میتواند بسیار عملی‌تر، قابل اعتمادتر، واضح‌تر، کوتاه‌تر باشید و در نهایت تعامل بیشتری داشته باشد.

امروزه دیگر مردم خیلی دوست ندارند متن بخوانند بیشتر دوست دارند ببینند. اگر دقت کنیم خیلی واضح است که رسانه‌های اجتماعی همگی بر پایه تصویر هستند چون متن تعامل زیادی ندارد.

این در حالی است که همه چیز یکسان است یک محصول قابلیت‌های مشخصی دارد که شاید در ظاهر نشان دادن متنو و ویدئو تفاوت زیادی نکند. اما اصلا اینطور نیست.

امروزه ویدئو معجزه میکند. یکی دیگر از دلایل آن، علاقه طیف بسیار وسیعی از مردم به این نوع محتوا است.

البته باید یادآور شد که مسلما برای تهیه ویدئو شما نیازممند صرف هزینه بیشتری نیز هستید. همین دلیل باعث شده است که برای هر استراتژی و محصولی ویدئو کارساز نباشد.

به طور مثال نحوه پوشیدن یک پیراهن ویدئو لازم ندارد. اما اگر همین پیراهن قابلیت یا جنس یا طرح خاصی داشته باشد، تهیه ویدئو از آن میتواند بسیار موثر باشد.

۴- استفاده از عکس واقعی کاربران در بخش نظرات کاربران

به طور کل نظرات مشتریان به هر شکلی باعث افزایش اثبات اجتماعی و اعتماد مخاطبان می‌شود. اما حالا چه کار کنیم تا این اعتماد بیشتر و بیشتر شود؟

یکی از کارها اینه که عکس و نام واقعی افرادی که نظرات خود را بیان کرده‌اند را در اون بخش قرار دهید.

حالا چرا؟

خیلی منطقی است هر کسی میتواند یک نظر الکی بنویسید و زیرش هم یک اسمی بنویسد. پس برای جلب اعتماد بیشتر این کار میتواند بسیار مفید باشد.

بیشترین اعتماد مخاطبان درباره محصول شما بدون شک از طریق ضبط ویدئو از افراد شرکت کننده خواهد بود.

همچنین باز برای اعتماد بیشتر میتواند سمت فرد و برندی را که در آن کار میکند نیز بنویسید اینگونه میتواند مخاطب خود را متفاعدتر کنید.

۵- رسپانسیو بودن سایت

خیلی از افراد و طراحان سایت متاسفانه صرفا به دنبال طراحی نسخه دسکتاپ میباشند و اولویت آن‌ها نسخه دسکتاپ است. در صورتی که این کار یک اشتباه بسیار بزرگ است چون امروزه افراد بیشتر از موبایل خود را وب گردی استفاده میکنند.

در نتیجه اگر سایت شما به خوبی در موبایل‌های مختلف نمایش داده نشود یا به هر دلیلی در این نسخه، عملکرد خوبی نداشته باشد باید یک فکر بسیار جدی و فوری به حال سایت خود بکنید.

همه همه تحقیقات نشان از آن دارد که خرید با موبایل بیشتر از دسکتاپ میباشد در نتیجه توصیه ما این است که طراحی نسخه دسکتاپ و موبایل به شکل همزمان با هم پیش ببرید و درجه اولویت خود را بر روی نسخه موبایل بگذارید.

به غیر از این حرف‌ها امروزه با توحه به الگوریتم Mobile First Index گوگل، نسخه موبایل سایت‌ها اولویت بالاتری در رتبه بندی در موتور جستجوی گوگل دارند.

پس از هر جهتی نگاه کنیم اگر طراحی متناسبی برای موبایل ندارید شما بازنده‌اید.

یادتان باشد علاوه بر نمایش صحیح کلیه المان‌ها در موبایل و تبلت، سرعت بسیار بالایی هم باید در نسخه موبایل خود داشته باشید. قطعا خیلی خوب میدانید که کاربران امروزه بسیار کم حوصله شده‌اند و این کم حوصلگی در کاربران موبایل بسیار بیشتر از دسکتاپ است.

پس یادتان باشد که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای نسخه موبایل یک سایت خوب، سرعت آن است.

نکته دیگر این است که سعی کنید حتما برای سایت خود یک اپلیکیشن طراحی کنید چون اعداد و ارقام در اپلیکیشن‌ها بسیار فوق العادست. نمیدانم که گزارش سالانه برندهای مختلف را نگاه میکنید یا نه اما اگر نگاهی حتی کوتاه به گزارش سالانه دیجی کالا بیندازیم، خیلی مشخص است که به طرز اعجاب انگیزی اپلیکیشن از وب سایت بهتر عمل است.